V srdci Lučenca sa ukrýva architektonický skvost – neologická synagóga v secesnom štýle, ktorá bola postavená v rokoch 1924 – 1925. Táto impozantná stavba, registrovaná ako národná kultúrna pamiatka, prešla v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou a 13. mája 2016 bola slávnostne znovuotvorená.
Unikátna architektúra
Synagóga je dielom maďarského architekta Leopolda Baumhorna. S výškou 35,4 m a pôvodnou kapacitou 1100 osôb je skutočne pôsobivá. Charakterizuje ju štvorcový pôdorys, mohutný portikus s nárožnými vežami na západnej strane a päťboká apsida s vstavanými nárožnými schodiskami na východnej strane.
Hlavné priečelie zdobí plastický stredný rizalit s bohato zdobenými portálmi. Interiér horizontálne člení ochodza okolo modlitebne a priestor je rozdelený na trojlodie štyrmi železobetónovými stĺpmi, ktoré nesú emporu. Dominantou interiéru je centrálna kupola s priemerom deväť metrov a osem menších kupol.
Synagóga je ukážkou technológie ľahčenej železobetónovej konštrukcie a harmónie v dekore, vďaka čomu patrí medzi popredné príklady romantickej architektúry na Slovensku. Štuková výzdoba inšpirovaná byzantsko-orientálnymi prvkami, bohato profilované a zdobené ostenia okenných otvorov, portály, stĺpy, piliere a klenbové konštrukcie dotvárajú jedinečnú atmosféru interiéru.
Pohnutá história
Slávnostné odovzdanie synagógy sa konalo 8. septembra 1925. Až do roku 1944 slúžila bohoslužobným obradom židovskej cirkvi, no počas druhej svetovej vojny bol jej interiér zničený. V roku 1948 ju Židovská náboženská obec predala miestnemu Národnému výboru Lučenec. V nasledujúcich desaťročiach prešla čiastočnou rekonštrukciou a adaptáciou na sklad poľnohospodárskeho družstva. Od roku 1980 bola nevyužívaná a postupne chátrala, pričom sa vykonávali iba najnutnejšie opravy.
Nový život synagógy
Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii v rokoch 2014 – 2015 sa podarilo prinavrátiť synagóge jej krásu a dať jej nový účel. V prvej etape sa realizovali práce na obnove interiéru, statické zabezpečenie objektu, vybudovanie technického zázemia a rekonštrukcia vitrážových okien podľa archívnych materiálov. V druhej etape sa obnovili interiérové a exteriérové omietky s dôrazom na zachovanie a citlivé reštaurovanie najvzácnejších kultúrno-historických vrstiev.
Rekonštrukcia synagógy stála 2,5 milióna €, z čoho 2,4 mil. poskytli eurofondy. Po znovuotvorení sa synagóga stala multikultúrnym priestorom slúžiacim širokej verejnosti. V septembri 2016 pribudlo monumentálne umelecké dielo Memento od košického umelca Petra Kalmusa, ktoré bolo odhalené pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
Nový život kultúrnej pamiatky
Lučenecká synagóga tak začala novú kapitolu svojej existencie ako dôstojné miesto stretávania sa ľudí, centrum kultúry, umenia a vzdelávania. Jej prevádzku a obsah zabezpečuje mestská rozpočtová organizácia Lukus, čím sa garantuje, že tento architektonický skvost bude naďalej slúžiť verejnosti a obohacovať kultúrny život v meste.