Rozhľadňa Sitno, nachádzajúca sa na rovnomennom vrchu v katastri obce Ilija, je druhou najstaršou rozhľadňou na Slovensku. Táto impozantná stavba ponúka návštevníkom neopakovateľné výhľady na okolitú krajinu a je obľúbeným cieľom turistov z celého Slovenska.
História rozhľadne
Prvá rozhľadňa na Sitne vznikla už v roku 1736 z pôvodnej besiedky na podnet Mikuláša Koháryho. Žiaľ, v roku 1852 ju zasiahol blesk a zhorela. Vďaka iniciatíve lekára Edmunda Viliama Téryho bola však čoskoro obnovená.
Súčasnosť
Dnes je rozhľadňa Sitno 12 metrov vysoká a slúži ako základňa CHKO Štiavnické vrchy. V jej priestoroch sa nachádza aj expozícia venovaná samotnému vrchu Sitno, ktorá je súčasťou miestneho náučného chodníka.
Ako sa dostať na Sitno
K rozhľadni sa dostanete viacerými spôsobmi. Najľahšia trasa vedie po značenom turistickom chodníku od Počúvadlianskeho jazera, ktorá je vhodná aj pre deti a trvá približne 1 hodinu. Druhou možnosťou je výstup z obce Ilija, ktorý je náročnejší – cesta trvá 1:45 hod. a prekonáva prevýšenie 458 metrov.
Výhľady z rozhľadne
Z vrcholu Sitna sa vám naskytne krásny panoramatický výhľad na Nízke Tatry a maďarskú Matru. Za dobrej viditeľnosti dokonca uvidíte desiatky kilometrov ďaleko.
Štiavnické vrchy
Rozhľadňa Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch, najväčšej chránenej krajinnej oblasti Slovenskej republiky. Toto pohorie je najväčším vulkanickým pohorím Slovenska a vyniká takmer všetkými fenoménmi sopečného reliéfu. Vďaka svojej polohe na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny má významný biogeografický význam.
Skvost Štiavnických vrchov
Návšteva rozhľadne Sitno a jej okolia je skvelým tipom na jednodňový či víkendový výlet. Okrem úchvatných výhľadov a prekrásnej prírody tu nájdete aj množstvo historických a technických pamiatok. Neváhajte a vydajte sa spoznávať čaro Štiavnických vrchov a nezabudnuteľnú rozhľadňu Sitno.