Hrad Hajnáčka

Hrad Hajnáčka

Zrúcanina hradu Hajnáčka z 13. storočia sa vypína na čadičovom brale nad obcou s rovnomenným názvom.

Gotická zrúcanina s bohatou históriou

Napriek tomu, že hrad bol súčasťou protitureckej obrannej línie, v roku 1545 ho dobyli Turci. Napokon v roku 1703 vyhorel a odvtedy chátra. Z niekdajšieho kráľovského hradu ostali už len nepatrné zvyšky. Výstup na hrad je ale príjemnou prechádzkou, ktorú zvládnu aj menšie deti.

Hrad Hajnáčka
Hrad Hajnáčka

Prvé zmienky o hrade Hajnáčka

Zrúcanina hradu Hajnáčka stojí na hradnom brale sopečného pôvodu, ktoré bolo osídlené už v dobe kamennej. Prvá písomná zmienka o počiatkoch hradu pochádza až z roku 1245, kedy kráľ Belo IV. uznal zásluhy skupine beckovských jobagiónov. Títo poddaní pravdepodobne žili v tejto oblasti v rokoch 1241 – 1242 a opevnili vrch zvaný Danoskó, pričom išlo zrejme len o narýchlo vybudované opevnenie na brale.

Stavba a vlastníctvo hradu

Až v roku 1247 šľachtic Miko získal od kráľa povolenie na stavbu hradu. V roku 1320 získal hrad kráľ Karol I. Róbert, ktorý ho daroval Tomášovi Széchényimu. Rod Széchényiovcov vlastnil hrad až do roku 1424. V roku 1438 prešiel do majetku rodu Palócziovcov a v rokoch 1440 – 1462 ho ovládali Jiskrovci.

Hrad Hajnáčka
Hrad Hajnáčka

Turecká hrozba

V roku 1545 hrad dobyli Turci, ktorí tu zotrvali asi 1 rok. Potom bol hrad opevnený a posilnený posádkou, ale v roku 1552 ho znovu obsadili Turci a opustili ho až po páde Fiľakova v roku 1593. Počas povstania Juraja I. Rákocziho v roku 1645 sa hradu opäť zmocnili jeho tureckí spojenci.

Zánik hradu

Turkov z Hajnáčky vyhnalo až cisárske vojsko a po roku 1649 ho dal jeho majiteľ Ladislav Fekete zrekonštruovať a opevniť. V roku 1703 však hrad vyhorel a odvtedy chátra.

Hrad Hajnáčka
Hrad Hajnáčka

Obec Hajnáčka

Obec Hajnáčka sa nachádza v okrese Rimavská Sobota, v centrálnej časti Cerovej vrchoviny. Vyvinula sa z majera pod hradom a patrila najprv hradnému panstvu Hajnáčka, neskôr zemianskym rodinám. Počas tureckej okupácie bola vyplienená až sa zmenila na samotu. Zaľudňovať sa začala o niekoľko storočí neskôr. V obci nájdeme okrem zrúcaniny hradu aj kaplnku z 18. storočia a klasicistický kaštieľ z roku 1820.

Povesť o hrade

Podľa povesti mocný vládca stratil na love vzácny meč, ktorý našla jeho dcéra pri Levej skale. Cestou domov zachránila pastiera pred diviakom, ktorého skolila otcovým mečom. Videl to krásny mládenec, do ktorého sa zaľúbila a neskôr sa zobrali. Mládenec pomenoval hrad, v ktorom žili, podľa svojej milovanej ženy – Hajnáčka.

Hrad Hajnáčka
Hrad Hajnáčka

Náučný chodník Hajnáčka

Nenáročný náučný chodník

Náučný chodník Hajnáčka má dĺžku asi 400 m s prevýšením 40 m. Je to nenáročná trasa, ktorú zvládnu aj menšie deti. Nachádza sa v prírodnej rezervácii Hajnáčsky hradný vrch. Východiskovým bodom je zvonica pod hradom, kam sa od námestia dostanete v smere šípok Hrad alebo Vár.

Zastávky chodníka

Náučný chodník má 4 zastávky:

  • Hajnáčsky hrad
  • Prírodná rezervácia Hajnáčsky hradný vrch
  • Bazaltové bralo
  • Panoramatický výhľad

Výhľady z hradu

Z hradnej skaly je krásny výhľad na okolitú krajinu Cerovej vrchoviny a na blízke Maďarsko, kde za dobrej viditeľnosti uvidíte aj pohorie Cserhát a Mátru s najvyšším maďarským vrcholom Kékes. Na východ od obce sa vypína masív Ragáč, národná prírodná rezervácia so sopečnými jaskyňami. Juhozápadne od Ragáča sa rozprestiera národná prírodná pamiatka Kostná dolina.

Zaujímavosti

Zafíry z Hajnáčky

Kostná dolina v katastri obce Hajnáčka je náleziskom zafírov, tzv. modrých drahokamov. Je to najvýznamnejšia lokalita tohto drahokamu v celých Karpatoch a spolu s opálom z Dubníka sú jedinými slovenskými drahokamami.

Najväčšie nálezy

V lome v Kostnej doline bol v roku 2016 nájdený najväčší zafír objavený v bazalte s veľkosťou 1,43 cm, pomenovaný Kráľ. V roku 2018 tu amatérsky mineralóg našiel zhluk zafírov s veľkosťou 1,6 cm.

Uloženie nálezov

Malú vzorku modrého zafíru z Kostnej doliny daroval Gemersko-malohontskému múzeu v Rimavskej Sobote. Zvyšok sa nachádza v Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Doprava

Obec Hajnáčka sa nachádza v okrese Rimavská Sobota, asi 30 km od okresného mesta. Privedie vás sem cesta II/531 smerom na Rimavské Janovce, kde sa môžete zastaviť a pozrieť si kostol sv. Jána Krstiteľa z 13. storočia, súčasť gemersko-rimavského okruhu Gotickej cesty. Ďalej pokračujte v smere na Jesenské cestou II/507 až do Hajnáčky.